Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
Dodano 07 lutego 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Plakat promujący DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w tym roku 8 lutego 2022r.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Nasze Liceum zgłosiło Inicjatywę DBI - projekt wykonany przez uczniów klas trzecich E, F, G, H oraz I pod numerem 2022351:

Projekt w klasach trzecich (5 klas): Stworzenie gry angażującej dla młodszych roczników w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego w wybranym aspekcie (obszar tematyczny) - ( czyli stworzenie zadań, które mogą być skierowane do uczniów klas drugich i pierwszych; które obejmą wszystkich, będą oparte na współpracy ale i współzawodnictwie i gdzie najlepsi zostaną nagrodzeni). Ważne jest opracowanie plakatu zachęcająco-promującego, opisu i założeń do gry, stworzenie zasad gry.
Obszary tematyczne:
A. Zdrowie fizyczne.
B. Zdrowie psychiczne, uzależnienie, wykluczenie cyfrowe i społeczne, hejt.
C. Przestępczość cyfrowa, ochrona mienia, oszustwa cyfrowe,
D. Ochrona wizerunku, seksting, wykorzystanie.
E. Fake-news, nielegalne i szkodliwe treści, deepfake.

Każda grupa obmyśla, planuje , wykonuje i przedstawia swój pomysł. Realizacja praktyczna pomysłów może odbyć się na terenie szkoły, są to tylko najlepsze, wybrane gry skierowane do młodszych roczników.

Ten dzień przypada na czas ferii, więc w przestrzeni cyfrowej FB przypominamy o bezpieczeństwie cyfrowym za pomocą wykonanych w zeszłym roku przez uczniów naszej szkoły ciekawych infografik.

DBI 2022