“Starszy pomaga młodszemu. Młodszy pomaga starszemu”
Dodano 26 października 2021

“Starszy pomaga młodszemu. Młodszy pomaga starszemu”

Lekcja w projekcie

„Starszy pomaga młodszemu. Młodszy pomaga starszemu” To już ósma edycja projektu “Starszy pomaga młodszemu. Młodszy pomaga starszemu” pod kierunkiem pani profesor Elżbiety Pławeckiej. Niedługo jubileusz. Ta edycja była wyzwaniem i zaangażowanych w nią było wielu uczniów klas trzecich.

W tym roku uczniowie klas 3d i 3g przygotowali zajęcia, ćwiczenia i zadania dla swoich młodszych kolegów z klas 1a i 1e. Od 20 września do 11.10 grupy starszych kolegów odwiedzały na lekcji języka polskiego pierwszoklasistów. Opowiadali im, jak wygląda praca na języku polskim, dzielili się swoimi sposobami na to, jak skutecznie interpretować tekst, mówili, dlaczego czytanie ze zrozumieniem jest ważne, a myślenie warunkuje powodzenie na lekcji.

W tej edycji przekonywali do metody projektu, w której tak ważna jest współpraca między uczniami i komunikacja. Na zajęciach nie zabrakło integracji, sprawdzonych patentów na przeprowadzenie skutecznego projektu międzynarodowego, złotych rad dotyczących lekcji, jak i działania samorządów klasowych. Projekt ten pozwala uczniom z klas starszych zastanowić się nad własnym warsztatem pracy, a konsultacje z nauczycielem prowadzącym to okazja do pytań i refleksji. Uczniom młodszym zaś pozwala ten projekt uczyć się od kolegów i z kolegami.

Zajęcia te mają też wymiar istotny w kontekście funkcjonowania w całym VI LO, ponieważ pozwalają zintegrować się młodszym uczniom ze starszymi kolegami i poczuć częścią większej społeczności.

Dziękuję za udział w projekcie wspaniałym, cudowny ludziom: Zuzi Śliwińskiej, Roksanie Skrzekowskiej, Patrykowi Jacków, Ali Przestrzelskiej, Wice Szkudlarek, Marti Obodyńskiej, Ani Tomaszewskiej z klasy 3d oraz Julii Maniakowskiej, Miszy Durlikowi, Szymonowi Wrabecowi, Kasi Kowalskiej, Ali Tomaszewskiej, Gajce Karpowicz, Natalce Stefańskiej oraz Darii Lehman.

Jesteście wspaniali