Projekt Window of Hope 2020
Dodano 26 listopada 2020

Projekt Window of Hope 2020

Plakat projektu “Windows of Hope”

I edycja projektu:

Rok 2020 był dla nas rokiem wyjątkowo trudnym. Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów. Ten rok był wyzwaniem. Tym bardziej cieszę się, że nasi uczniowie z klasy 2d oraz 2g współpracowali od listopada ze swoimi kolegami z Liceum Ogólnokształcącego Harel w Mevasseret Zion w Izraelu nad projektem artystycznym “Windows of Hope” (“Okna nadziei”). Celem projektu było przekazanie emocji związanych z historią stosunków polsko- żydowskich w przeszłości i teraźniejszości. Była to współpraca trudna, wymagająca, bo wiele emocji dzieli, ale jak efekty pracy naszych uczniów pokazują, wiele też emocji potrafi łączyć, a młodzi ludzie potrafią i chcą budować mosty. To właśnie oni będą kształtować naszą przyszłość, a ten projekt udowadnia nam, że możemy spojrzeć w przyszłość z optymizmem i nadzieją. Założeniem naszych uczniów oraz ich kolegów z Izraela było przekazanie właśnie optymizmu i nadziei płynącej z historii i dokonań polskiej Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata – Ireny Sendlerowej. Międzynarodowa premiera projektu miała miejsce 27 stycznia 2021 r. Jest to dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Miło nam także poinformować, że w trakcie uroczystej międzynarodowej gali przed gronem bardzo zacnych gości, wśród których byli Ocaleni z Zagłady nasza nauczycielka pani profesor Elżbieta Markiewicz – Pławecka miała zaszczyt wypowiedzieć się w imieniu wszystkich nauczycieli i edukatorów z Polski.

W projekcie udział wzięli:

Wiktoria Szkudlarek /2d/,

Szymon Wrabec /2g/,

Alicja Przestrzelska /2d/,

Natalia Stefańska /2g/,

Julia Wołyniec /2g/,

Martyna Obodyńska /2d/,

Laura Jawor /2d/,

Barbara Lipiec /2d/,

Anna Tomaszewska /2g/,

Katarzyna Kowalska /2g/,

Marta Ryndak /2d/,

Magdalena Babacz /2d/,

Alicja Wołoszczuk /2g/, S

zymon Wrabec /2g/

Nauczyciele koordynujący projekt: Elżbieta Markiewicz-Pławecka, Agnieszka Frankowska, Jolanta Trzebniak.

Bardzo dziękujemy naszym uczniom za wysiłek włożony w budowanie mostów i lepszej przyszłości. Dziękujemy nauczycielom za koordynowanie i tworzenie przestrzeni naszym uczniom do takiej pracy. Dziękujemy dyrekcji za wsparcie tych działań.

Liceum im. Harela na Mevasseret Zion także pisze o naszej współpracy: Wraz z Tu on Shabat wspominamy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Holokaustu. Wobec braku wyjazdu do Polski w tym roku szkoła uczestniczyła w specjalnym projekcie we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Muzeum Żydowskim w Galicji. Wybrano dziesięć szkół, pięć Izraelczyków i pięć polskich, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy wspólnie pracowali nad stworzeniem pomostu polskiej młodzieży i izraelskiej młodzieży i próbą zrozumienia kompleksowej relacji między dwoma narodami. Każda para szkół pracowała wspólnie nad kreacją, która zwiększy świadomość na temat upamiętnienia Holocaustu i stosunków między tymi dwoma krajami. Podczas spotkań, które odbyły się uczniowie i towarzyszący nauczyciele usłyszeli wykłady, świadectwa oraz uczestniczyli w wirtualnych wycieczkach. Udostępnione kreacje odzwierciedlają wybraną wartość. Wartości wybrany strach, miłość, odwagę, nadzieję i wiele więcej można oddzielić, ale i jedną. Wartością, którą wybraliśmy była ′′ Nadzieja „. Dzisiaj projekty zostały zaprezentowane na konferencji państwowej na Zoom. Załączniki, które reprezentowały projekt oraz link do nagrania, które przygotowaliśmy wspólnie z kolegami z Polski. Projekty są wyświetlane w Muzeum Żydowskim w Galicji i Bid Vashem. Z Francji link też wystawa.

Bardzo nas to cieszy.