Absolwenci
dr hab. Mariusz Chabowski, profesor UMW
dr hab. Mariusz Chabowski, profesor UMW - absolwent LO Nr VI (matura 1988, profil mat – fiz). Wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej. Obecnie kieruje Kliniką Chirurgiczną w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na stanowisku profesora uczelni. Autor i współautor licznych prac i publikacji naukowych w polskich i zagranicznych pismach medycznych.

Kornelia Fiedkiewicz
absolwentka LO Nr VI z 2019 r. w klasie pływackiej.
Od 2016 roku związana z Międzyszkolnym Klubem Sportowym JUVENIA, gdzie trenuje pod okiem Pana Grzegorza Widanki. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku, Mistrzyni Europy z 2019 roku w Glasgow, podwójna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów z 2017 i 2018 roku, rekordzistka i mistrzyni świata w sportowym ratownictwie wodnym. Obecnie studentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport.

Edward Linde-Lubaszenko
Aktor filmowy i teatralny. W 1977 ukończył reżyserię w PWST w Krakowie. Grał w wielu teatrach w Polsce: we Wrocławiu, Opolu, Krakowie. W latach 1987-90 był dziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.

Radosław Gawlik
ur. w 1957 r we Wrocławiu. Polityk, ekolog, działacz, społecznik, czterokrotny poseł na Sejm, od 2011 do 2013 jeden z dwojga przewodniczących partii Zieloni 2004. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Łączności i Transportu.
W drugiej połowie lat 80. działał w Ruchu Wolność i Pokój oraz Solidarność, był organizatorem protestów ekologicznych ( min. w latach 80 przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu ), uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu w zespole do spraw ekologii oraz wiceminister ochrony środowiska.
Mieszka w domu wykonanym z gliny, energie czerpie ze słońca, korzysta z prywatnej, przydomowej oczyszczalni ścieków.
Człowiek Roku 2010 Polskiej Ekologii, w 2011 roku odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO – UNIA.

Rafał Kubacki
Polski judoka, olimpijczyk, nauczyciel akademicki, samorządowiec. Trzykrotny medalista Mistrzostw Świata – dwukrotnie złoty (w kategorii open w 1993 i 1997) i brązowy (w kategorii ciężkiej w 1989). Ośmiokrotny medalista Mistrzostw Europy w kategorii ciężkiej – złoty (1989), dwukrotnie srebrny (1994, 1998) i pięciokrotnie brązowy (1991, 1993, 1995-1997).
Najlepszy sportowiec Polski w plebiscycie Przeglądu Sportowego w 1993. W latach 90. wstąpił do Unii Demokratycznej, a następnie do Unii Wolności, z której odszedł w 2002. Z ramienia tych ugrupowań był radnym Wrocławia w latach 1994–1998.
Został wykładowcą w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W klubie AZS-AWF Wrocław zajął się kształceniem kadr kwalifikowanych. W 2008 objął funkcję dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy, którą pełnił do lutego 2012.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 otrzymał przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski Wyróżnienie Fair Play.

Maciej Janowski
Polski żużlowiec, zawodnik klubów Turon Azoty Tarnów, Piraterna Motala, King’s Lynn Stars. Wychowanek klubu WTS Wrocław. Indywidualnie i drużynowo zdobywał wiele medali na mistrzostwach świata i Europy juniorów. Dwukrotnie został mistrzem Polski juniorów. W polskiej lidze debiutował 12 sierpnia 2007 r. w barwach wrocławskiego klubu WTS Wrocław.

Jakub Wrąbel
Urodzony w 1996 r. we Wrocławiu, młodzieżowy reprezentant Polski, zawodnik Śląska Wrocław i trzeci bramkarz w hierarchii Śląska; obecnie gra w Olimpii Grudziądz. Jest wychowankiem Parasola Wrocław, z którego przeniósł się do Śląska wiosną sezonu 2012/2013. Był członkiem zespołu Młodej Ekstraklasy zielono-biało-czerwonych, szybko został włączony do składu pierwszej drużyny, w której barwach zadebiutował jesienią 2014 r. pucharowym starciem z Widzewem Łódź.

Jan Jakub Kolski
ur. 1956 r. we Wrocławiu. Jeden z najciekawszych polskich reżyserów; scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek. Absolwent wydziału operatorskiego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zrealizował ponad 20 filmów krótkometrażowych. W jego dorobku są filmy o tematyce górskiej speleologicznej, przyrodniczej, oświatowej , społecznej, religijnej jak i filmowe portrety.
Do najważniejszych filmów krótkometrażowych należą min. „Mały dekalog”, „Jak mnie kochasz”, „Słowiański świt”, „Ładny dzień”, „ojDADAna”. Jego debiutem pełnometrażowym był „Pogrzeb kartofla” nakręcony w 1990 r. w Popielawach. Film jest oparty na historii dziadka Kolskiego, reżyser zachowuje realia tamtejszej wsi, które zostały wzbogacone o elementy realizmu magicznego typowe już dla jego późniejszych, autorskich dzieł takich jak: „Pograbek”, „Magneto”, „Jańcio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Grający z talerza”, „Szabla od komendanta”, „Historia kina w Popielawach”, „Jasminum”. Nowy etap w twórczości reżysera otwiera film „Daleko od okna” oparty na reportażu Hanny Krall i scenariuszu Cezarego Harasimowicza, a jego kontynuację stanowi „Pornografia” oparta na powieści Witolda Gombrowicza. Na sztuce filmowej nie kończy się dorobek Kolskiego. Reżyser ma na swoim koncie również przedstawienia teatru telewizji: „Diabła przewrotnego”, „Bajkęo bardzo lekkim chlebie”, „Wyspę róż”, „Skrzypki”, „Kamerę marzeń”, jest autorem nowel, z których najbardziej popularna to „Jancio Wodnik”, powieści „Kulka z chleba”, bajek dla dzieci i opowiadań. Kolski jest twórcą wielokrotnie nagradzanym na festiwalach w Polsce i na świecie, laureatem jednej z pierwszych edycji Paszportów Polityki, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, w 2011 r. odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Gałła
Aktor Teatru Kalambur we Wrocławiu (1979-1981), Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1981-1982), Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (1984-1986), Teatru Współczesnego we Wrocławiu (1986-1991), Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu (1991, 2000-2003), Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu (1993-1998). Ma na swoim koncie około stu ról teatralnych i filmowych oraz kilkanaście realizacji reżyserskich.
W jego reżyserii można zobaczyć spektakl: „Kiedy kota nie ma” – premiera odbyła się 09.06.2012 roku w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1984 roku rolą w Jak się pozbyć czarnego kota (reż.: Feridun Erol). Konsekwentnie, od 2001 roku, obsadza go w swoich filmach Przemysław Wojcieszek – Głośniej od bomb,W dół kolorowym wzgórzem, Made In Poland. W jego filmografii znalazły się także: Erratum, 80 milionówczy Bez wstydu.

Anna Kucharska
(rocznik 1995) – wspaniały sportowiec oddany całym sercem swojej pasji. Utalentowana wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski w Pucharze Europy i Świata Taekwon-do. Otrzymała także nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia dla najlepszych sportowców.
Największe zwycięstwa:
PUCHAR ŚWIATA TAEKWON-DO ITF – BRIGHTON 2012 zdobyła srebro jako juniorka w indywidualnych technikach specjalnych – nopi ap chagi oraz srebro drużynowo.
Mistrzostwa Europy Sofia 2017 – złoto w walkach drużynowych.

Marcin Rusnak
Wrocławianin, rocznik 1984. Miłośnik literatury fantastycznej, muzyki rockowej i dobrego kina. Pisarz, muzyk, tłumacz, nauczyciel angielskiego, mąż.
O sobie napisał:
Urodziłem się we Wrocławiu w 1984 roku. Dzieciństwo i okres dojrzewania przebimbałem wesoło: grając na komputerze ile wlezie, czytając fantastykę i zastanawiając się, co tu ze sobą począć. W końcu z braku lepszych pomysłów poszedłem na wrocławski uniwerek, a konkretniej – na anglistykę. Na uczelni radziłem sobie na tyle znośnie, że po magisterce (poświęconej, nawiasem mówiąc, Mrocznej Wieży Stephena Kinga) zostałem na studiach doktoranckich. A czym tam się zajmuję? Fantastyką, rzecz jasna. Anglojęzyczną, dla dzieci i młodzieży. I śmiercią. Namiętnie, choć nie wiem, czy to akurat dobrze o mnie świadczy.
Moja przygoda z pisaniem trwa nie od dziś, a jej zamierzchłe początki są obecnie głównie powodem do śmiechu lub zażenowania. O tym, że jakoś mi to wychodzi, świadczą wygrane konkursy (Platynowy Kałamarz 2009, Horyzonty Wyobraźni 2009, konkurs Cyberpunk w ramach Falkonu 2010, Świetlne Pióro 2011, konkurs w ramach Wrocławskich Dni Fantastyki 2011) oraz rosnąca liczba publikacji. Naprawdę poważnie myślę o pisaniu od niedawna – głównie za sprawą umowy podpisanej z lubelskim Wydawnictwem Ifryt. Jestem też członkiem Ligi Piszących Dżentelmenów”.

dr Maria Zawartko
muzyk, nauczyciel akademicki; B: Wrocław, 01.03.1961;
- 1975 – 1979 VI Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu;
- 1979 – 1981 Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, kier. filologia słowiańska; 1982 –
- 1988 Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski; 2010 Akademia Muzyczna we Wrocławiu;
- Studia podyplomowe, zarządzanie jednostkami oświaty i kultury;
- 2010 uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej wokalistyka
Działalność artystyczna:
- 1987 Kompania Teatru Muzykalnego W drodze (opery dla dzieci), następnie -współpracowała z: Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Łódzką i Filharmonią Wrocławską (tournee – Francja, Belgia), Capellą Cracoviensis, Collegio di Musica Sacra, Cantores Minores Wratislavienses, Altri Stromenti, Wrocławskim Chórem Polskiego Radia i TV, Kammerorchester w Oslo (Norwegia), Agencją Artystyczną „Pro Musica” (spektakle operowe i koncerty w Europie Zachodniej oraz Agencją Artystyczną JAMA-ART); nagrywała dla Polskiego Radia i TVP;
- od 2005 zatrudniona jest na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie na stanowisku adiunkta;
CO:
- jako solistka brała udział w Festiwalach: Wratislavia Cantans, Barbórkowych Chórów Studenckich, Musica Sacra, Sacrosong, Tonsberg Summer Festiwal, Legnica Cantans;
- od 2006 radna V i VI kadencji Rady Miejskiej Wrocławia (wiceprzewodnicząca RM);
- od 2000 była dyrektorem Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego we Wrocławiu, a od 2007 wiceprezesem Zarządu, obecnie prezes Zarządu;
- od 2014 jest Kierownikiem Otwartej Akademii Muzycznej w macierzystej uczelni;
- 2014 – 2018 przewodnicząca Wrocławskiej Rady Seniorów;
Odznaczenia:
- Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; Brązowy Krzyż Zasługi; Srebrny Krzyż Zasługi; Odznaka Honorowa Złota Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego, Zasłużony dla Kultury Polskiej;
Działalność w:
Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne; Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu;
- organizuje i uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych na rzecz osób samotnych, niepełnosprawnych i pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej; od wielu lat angażuje się w pomoc misyjną; organizuje spotkania historyczno – muzyczne; RoS: cierpliwość; wytrwałość; determinacja; pogoda ducha; szacunek dla drugiego człowieka; konsekwencja.
Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej (6. edition)

dr hab. Marek Wróblewski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego
Jest ekonomistą, kierownikiem Zakładu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Europejskiej w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na różnych problemach z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych i finansowych, global governance, internacjonalizacji gospodarki oraz przedsiębiorstw, biznesu międzynarodowego, proeksportowego wsparcia publicznego, a także na problematyce regionalnej integracji ekonomicznej, transformacji gospodarczej oraz rozwoju regionalnym.
Prof. Marek Wróblewski jest laureatem prestiżowych programów stypendialnych, w tym stypendystą Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, oraz grantowych. Prowadził badania naukowe w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, brał również udział w realizacji licznych projektów badawczych oraz eksperckich (międzynarodowych i krajowych), pełniąc funkcje kierownicze oraz głównego wykonawcy. Inicjował i uczestniczył w badaniach finansowanych ze środków pozyskiwanych w drodze postępowań konkursowych (m.in. z NCN, NCBiR, MNiSW, PARP, MG, KE). Wielokrotnie wygłaszał wykłady na prestiżowych uczelniach zagranicznych w Europie (m.in. w Danii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii) i Stanach Zjednoczonych. Jest również autorem wielu publikacji naukowych oraz opracowań problemowych i eksperckich. Jednocześnie Prof. Marek Wróblewski aktywnie współpracuje jako ekspert i konsultant z instytucjami publicznymi, organizacjami pracodawców, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami. Był ekspertem KE w programie MSCA Horizon 2020. Pełnił także funkcje doradcy władz regionalnych oraz zasiadał w radach nadzorczych przedsiębiorstw. Jest także certyfikowanym trenerem biznesu. Obecnie Prof. Wróblewski pełni funkcję Stałego Przedstawiciela RP przy Światowej Organizacji Handlu w Genewie.

Paweł Pomian
w 1995 r. we Wrocławiu. Studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim, od kilku lat angażuje się aktywnie w życie naszego miasta. Jest przewodniczącym Partii Zieloni, radnym Osiedla Gajowice, działa w stowarzyszeniach ekologicznych i antysmogowych, pracuje w branży public relations, w stowarzyszeniu ekologicznym Eko – Unia. Jego zainteresowania skupiają się wokół polityki miejskiej, ekologii, transportu publicznego i akwarystyki.

Dr Roland Zarzycki
Prorektor ds dydaktycznych w Collegium Civitas, doktor nauk matematycznych oraz doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki, badacz, autor publikacji naukowych, referent na międzynarodowych konferencjach, koordynator projektów naukowo-badawczych oraz społecznych. Członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. W latach 2015-2018 Członek Krajowej Rady Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Współpracuje międzynarodowo jako ekspert polityczno-ekonomiczny. Współautor zwycięskiej koncepcji i projektu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, od którego realizacji miasto Wrocław odstąpiło. Współautor zwycięskiej koncepcji i projektu Europejska Stolica Kultury Timișoara 2021. Współzałożyciel kreatywnej spółdzielni socjalnej PANATO, fundacji 2BFair, start-upu ScienceBioTech oraz szeregu innych inicjatyw obywatelskich i biznesowych. Zainteresowany krytyczną analizą fantazji i ideologii w wymiarze społeczno-politycznym. Publicysta, aktywista, wegetarianin.

Marcin Sosiński
Prawnik, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie z dnia 6 listopada 2002 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Od dnia 1 stycznia 2011 r. pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Andrzej Bień
Artysta grafik, były dyrektor legendarnego teatru studenckiego Kalambur, autor książki Piosenki ze studenckiego teatru „Kalambur” na głos z fortepianem.
